Week 11 12 maart 2025
Beste klanten, deze week wordt het eerste plantgoed geleverd, spinazie en bietjes voor teelt in onze kassen. De winterteelt van snijbiet en postelein moet daarvoor iets eerder al worden geoogst. Snijbiet komt deze week in het kleine pakket en de postelein vindt u in de winkel naast, waarschijnlijk de laatste, eigenteelt witlof. En…. de leerlingen komen weer op de tuin werken. Na vier maanden kookles gaan zij de velden en teeltbedden klaarleggen voor de eerste lenteteelt.
Deze week in het pakket:
Fruit: appels Elstar, clementines Nadercott, navelsinaasappel en kiwi, voor midden nog banaan.
Groente groot: spitskool, waspeen, aubergine, gemengde kiemen, spinazie.
Groente midden: spitskool, waspeen, aubergine, spinazie.
Groente klein: spitskool, waspeen, aubergine, snijbiet van vrij waterland
Recepten van Michiel onze receptionist:
Aubergine geroosterd met munt en rode uienjam
3 aubergine, 3 rode uien, 3 eetlepels suiker, 3 el olijfolie, 2 rode peper, 3 bossen muntblaadjes, zout.
Was de aubergine en snij het steeltje er aan de bovenkant vanaf. Verwarm de oven voor op 175 graden Celsius. Neem nu een ovenplaat en bekleedt deze met bakpapier, snij vervolgens de aubergine in de lengte doormidden en de helft in de lengte in stukken. Hierdoor krijg je een soort wedges en die leg je op de ovenplaat. Bestrooi ze licht met wat zout en laat het zout een beetje intrekken.
Wrijf het zout over de individuele stukken aubergine uit met de hand en bestrijk de aubergine vervolgens met wat olijfolie. Bak de auberginewedges goudbruin in de oven gaar zodat ze helemaal zacht van binnen zijn en mooi gekarameliseerd aan de buitenkant. Ongeveer 15 minuten op 175 graden Celsius. Laat ze afkoelen en stapel ze op een bord op of snij ze nog in blokjes en doe ze in een slakom.
Voor de muntjam: begin met het schillen van de rode uien, snij deze vervolgens in halve ringen en bak ze in een koekenpan bruin. Het gaat erom dat je ze laat karameliseren en zacht laat worden zodat ze de heftige rauwe uien smaak kwijt raken. Strooi er op het laatst de suiker over en laat de uien zonder vuur in de pan staan, ze moeten warm blijven, maar niet verder bakken natuurlijk. Pluk de munt van de steeltjes en was deze eventueel kort, waarna je de munt ook weer goed droog maakt op een keukendoek. Verwijder de pitjes van de rode peper door ze na het wassen even op je snijplank te rollen, daarna kun je het kroontje verwijderen en de pitjes uit de peper tikken tegen de zijkant van je afruimbak. Snijd de peper fijn en doe deze samen met je muntblaadje in je foodprocessor. Voeg al een klein beetje zout toe en daarna de warme uien. Maal nu alles fijn in je foodprocessor en voeg nog wat olijfolie toe. De munt wordt nu helemaal donker en er ontstaat een pasta van chili, munt en ui die zoet en scherp tegelijk is. Serveer dit bij de aubergine en stoom er eventueel wat couscous bij om het af te maken.
Gebakken spitskool met dragon en spinazie
1 spitskool, ⅓ bos dragon, 500 gr spinazie, 20 gr boter, 1 ui, peper, zout.
Snijd de spitskool in de lengte in vier delen, en verwijder de buitenste bladeren. Verwijder de stronk door deze schuin weg te snijden en halveer de vier delen nogmaals. Vervolgens snij je een soort van vierkante stukken van de spitskool. Snipper de ui fijn, en laat de boter in een pan bruin worden. Doe het uitje in een pan en laat deze heel even bakken in de boter. Nu doe je de spitskool erbij en bak deze ook lekker mee. Maak het geheel op smaak met peper en zout.
Pluk de dragon en snij deze in kleine stukjes, dragon moet je vooral niet hakken want dragon wordt snel zwart als je het gaat hakken.
Als de kool licht bruin is gebakken, voeg je de spinazie toe en op het laatst schep je de dragon door de groenten. Hierbij is verwarmen niet meer nodig. Het idee is dat de kool lekker gebakken is maar nog niet helemaal gaar en de spinazie door de hitte van de kool slinkt en het geheel lekker smeuïg maakt.
Pavlova met kiwicompote
4 eiwitten (op kamertemperatuur), 225 g fijne kristalsuiker, 1 tl maïzena, 1 tl witte wijnazijn of citroensap, snufje zout, 250 ml slagroom, 1-2 el honing, 5 kiwi
Verwarm de oven voor op 150°C (of 130°C hete lucht). Bekleed een bakplaat met bakpapier. Klop de eiwitten: Zorg ervoor dat je kom en garde vetvrij zijn. Klop de eiwitten met een snufje zout stijf. Voeg de suiker toe: Voeg de suiker lepel voor lepel toe terwijl je blijft kloppen, tot het eiwit glanzend en stevig is. Voeg maïzena en azijn toe: Zeef de maïzena en vouw deze samen met de azijn of citroensap voorzichtig door het eiwitmengsel. Vorm de pavlova: Schep het mengsel op de bakplaat en vorm een cirkel van ongeveer 20-25 cm doorsnede. Maak eventueel een kuiltje in het midden. Bak de pavlova: Zet de bakplaat in de oven en verlaag de temperatuur direct naar 120°C. Bak de pavlova ongeveer 1,5 tot 2 uur, of tot de buitenkant hard en droog is. De binnenkant mag nog zacht zijn. Laat afkoelen: Zet de oven uit en laat de pavlova volledig afkoelen in de oven met de deur op een kier. Dit voorkomt scheuren.
Maak de topping: Klop de slagroom met de honing stijf.
Garneer de pavlova: Verdeel de slagroom over de afgekoelde pavlova en garneer met kiwi in stukjes gesneden en met een beetje honing op smaak gebracht. Serveer de pavlova direct, want de meringue wordt zacht door het vocht van de slagroom en het fruit. Je kunt natuurlijk ook ander fruit gebruiken voor dit recept. Zelf vind ik kiwi wel erg geschikt voor een pavlova.